NYHED / 27-01-2022
Torsdag byder på samråd om arbejdsmiljø i coronaopsporingen
Beskæftigelses- og ligestillingsministeren og sundhedsministeren skal torsdag i samråd om arbejdsmiljøet for vikarer, der arbejder i den nationale smitteopsporing.
Torsdag er beskæftigelses- og ligestillingsminister Peter Hummelgaard kaldt i samråd af Folketingets Beskæftigelsesudvalg.
Her skal han og sundhedsminister Magnus Heunicke blandt andet redegøre for, hvordan de vil sikre gode arbejdsforhold for ansatte i smitteopsporingen under Styrelsen for Patientsikkerhed, når der benyttes vikarbureauer.
Samrådet udspringer af, at der i pressen har været omtale af dårlige arbejdsforhold og dårligt arbejdsmiljø hos smitteopsporingen.
Samråd om arbejdsforhold på Vikarbureauet Moment
Beskæftigelses- og ligestillingsministeren og sundhedsministeren skal besvare følgende spørgsmål:
- Vil ministrene redegøre for, hvorfor Styrelsen for Patienssikkerhed benytter vikarbureauer til smitteopsporing i stedet for at ansætte folk i Staten på midlertidige kontrakter?
- Mener ministrene, at det er hensigtsmæssigt, at en statslig arbejdsplads ikke har tillidsrepræsentanter eller arbejdsmiljørepræsentanter for vikarerne?
- Hvad vil ministrene gøre for, at Styrelsen for Patientsikkerhed sikrer, at arbejdsmiljøloven overholdes, når de benytter vikarbureauer?
- Mener ministrene, at det er gavnligt for den nationale smitteopsporing at have en arbejdsplads, hvor der er hyppig udskiftning af personalet grundet usikre og utrygge arbejdsforhold?
- Hvilken plan har ministrene for at sikre et sundt og sikkert arbejdsmiljø for de ansatte i smitteopsporingen, med udsigten til mange nye ansatte i en længere periode med covid-19?
Spørgsmålene er stillet efter ønsker fra Karsten Hønge (SF)
Læs mere om samrådet på Folketingets hjemmeside
Kontakt
Pressevagt
51232830