Spring over hovedmenu

Ministeren

Peter Hummelgaard Thomsen (S) blev den 27. juni 2019 udnævnt til beskæftigelsesminister i Regeringen Mette Frederiksen.

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard

Pressebilleder af ministeren

Hent pressebilleder af beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard.

Hent pressebilleder

Ministerens CV

Peter Hummelgaard Thomsen tiltrådte som beskæftigelsesminister den 27. juni 2019. Peter Hummelgaard Thomsen er født 17. januar 1983 i Tårnby, og er søn af ekspeditionsarbejder Jan Thomsen og rengøringsassistent Susanne Pedersen.

År Parlamentarisk karriere
Fra 27. juni 2019 Beskæftigelsesminister
Fra 18. juni 2015 til 27. juni 2019 EU-ordfører
År Medlemsperiode
Fra 18. juni 2015 Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Københavns Storkreds
Fra 2014 Kandidat for Socialdemokratiet i Tårnbykredsen
2012 til 2014 Kandidat for Socialdemokratiet i Sundbyøsterkredsen
År Erhverv
2014 til 2015 Politisk konsulent, 3F, formandssekretariatet
2012 til ­2014 Konsulent, Advice A/S
2005 til 2008 Juridisk student, Udenrigsministeriet
År Tillidserhverv
2008 til 2012 Forbundsformand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom
År Uddannelse
2004 til 2012 Cand.jur., Københavns Universitet 
1989 til ­1999 Folkeskole, Skottegårdsskolen

Skriv til ministeren

Du er velkommen til at skrive til beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard på adressen ministeren@bm.dk.

Har du spørgsmål til eller søger information om coronavirus/covid-19, kan du med fordel besøge den fælles myndighedsside www.coronasmitte.dk eller ringe på hotlinen på telefon 7020 0233.

Særlig rådgiver

Michael Johnson

T: 26182650
M: mjo@bm.dk

Ministerens kalender

Dato Begivenhed Sted
13.03.2020 1. behandling af Beslutningsforslag B 76 om dagpenge og kompensationsgrad Folketinget
12.03.2020 Deltage ved PFA’s Kunderådsmøde København
12.03.2020 Samråd i Folketingets Beskæftigelsesudvalg om A4 Arbejdsmiljøs undersøgelse og udviklingen i Arbejdstilsynets tilsyn Folketinget
11.03.2020 Samråd i Folketingets Beskæftigelsesudvalg sammen med udlændinge- og integrationsministeren om initiativet 37 timer Folketinget
08.03.2020 Tale ved åbningen af konference om det kønsopdelte arbejdsmarked i anledning af Kvindernes Internationale Kampdag København
03.03.2020 Oplæg ved AOF-debatmøde Hillerød
28.02.2020 Deltage ved 1. behandling af beslutningsforslag B 78 om ændring af ferieloven (borgerforslag) Folketinget
27.02.2020 Deltage ved Det Progressive Mødested om udfordringer på arbejdsmarkedet København

Debatindlæg

Find flere debatindlæg

Ministerens udgifter

Hver måned bliver alle ministrenes aktiviteter og udgifter offentliggjort på en fælles hjemmeside under Statsministeriet.

åbenhedsordning.dk
Foran indgangen til beskæftigelsesministerens kontor er en væg dedikeret til billeder af ministrene gennem tiden.

Ministre gennem tiden

Det hele startede i 1942. Dengang åbnede Arbejdsministeriet, og den første minister satte sig bag skrivebordet. I 2001 blev titlen som arbejdsminister ændret til beskæftigelsesminister.

Se ministervæggen