Spring over hovedmenu

NYHED / 24-02-2025

Uge 9 i Folketinget

I denne uge er det grønlandske arbejdsskadesystem og arbejdspligt på dagsordenen, når beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen skal i Folketinget.

Onsdag den 26. februar skal beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen besvare et mundtligt § 20-spørgsmål om arbejdspligt og adopterede fra ikke-vestlige lande

Dagen efter, torsdag den 27. februar, skal ministeren deltage i 1. behandlingen af lovforslag L 132, som har til formål at forbedre det grønlandske arbejdsskadesystem. 

Lovforslag L 132 om arbejdsulykker i Grønland

Lovforslaget indeholder ændringer, som svarer til lovændringer af den danske arbejdsskadesikringslov i 2019, 2020 og 2021, og medfører, at lov om arbejdsskadesikring i Grønland og det grønlandske arbejdsskadesystem i højere grad er opdateret, samtidig med at de grønlandske forhold i højere grad afspejles.

Det foreslås, at forslaget træder i kraft den 1. januar 2026.

Læs mere om lovforslaget på Folketingets hjemmeside

§ 20-spørgsmål S 702 om arbejdspligt

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen er blevet bedt om at besvare følgende:

Har ministeren gjort tilstrækkeligt for at undgå, at internationalt adopterede fra ikke-vestlige lande omfattes af arbejdspligten i den nye kontanthjælpsreform?

Spørgsmålet er stillet af Karsten Hønge (SF).

Læs mere om spørgsmålet på Folketingets hjemmeside

Kontakt

Pressevagt

51232830